AnasayfaSSSKayıt OlGiriş yap

Bennu Yildirimlar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
D@ml@

Kadın

MesajKonu: Bennu Yildirimlar Perş. Ekim 16, 2008 8:28 pm

Bennu Yıldırımlar (d. 22 Kasım 1969), Türk oyuncu. Özellikle Süper Baba'daki Elif ve Yaprak Dökümü dizisindeki Fikret karakterleriyle tanınır.

Biyografi [değiştir]1990 yılı Haziran ayında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. 1990-1991 yıllarında İngiltere Londra Westminster Adult Education Institute'te drama üzerine kurs gördü.

1995 yılından bu yana İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncusu Bülent Emin Yarar'la evlidir. Kızı Ada, 1999'da dünyaya gelmiştir.

Televizyon Projeleri [değiştir]1988 - Perili Köşk - TRT
1990 - Gençler - TRT
1990 - Gülen Ayva Ağlayan Nar - TV dizisi
1993 - Rifle King Kong Show - Kanal 6
1994 - Piranha Films - Channel 4
1994 - Muhteşem Zango - Star TV
1995 - Kopgel Taksi - Star TV
1995 - Video Klip ve Çizgi Film Sunuşları - Show TV
1996 - Sharpe'in İntikamı - Carlton TV
1997 - Süper Baba (Elif) - ATV
1998 - Utanmaz Adam - ATV
1998 - Kördüğüm - TRT
1999 - Ölümün El Yazısı (90 dakikalık TV filmi) - Kanal D
2001 - Tek Celse (13 bölümlük dizi) - TRT
2001 - Üzgünüm Leyla (33 bölümlük dizi) - TRT
2001 - Kim Gitsin Yarışma Programı - Star TV
2002 - Bir Tatlı Huzur - Show TV
2002 - Şapkadan Babam Çıktı (Emel) - TRT
2004 - Aynalar (Gül) - TRT
2005 - Maki (Iraz) - Show TV
2007 - Yaprak Dökümü (Fikret) - Kanal D

Filmleri [değiştir]1992 - Adada Son Gece
1993 - Hacı Yusuf Efendi
1994 - Ağrı'ya Dönüş (Muhsine)
1994 - Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
1998 - Eski Fotoğraflar
1998 - Kaç Para Kaç (Ayla karakteri)
2000 - Hiç Yoktan Aşk (TV filmi) (Nurgül karakteri)
2006 - Kabuslar Evi: Kaçan Fırsatlar Limited (TV filmi) (Filiz) [1]

Tiyatro Projeleri [değiştir]1990 - Üç Kızkardeş - Anton Çehov - İstanbul Şehir Tiyatroları
1994 - Askerliğim - N. Simon - İstanbul Şehir Tiyatroları
1995 - Bir Atın Öyküsü - Tolstoy'dan uyarlayan M. Rozovsky - İstanbul Şehir Tiyatroları
1998-1999 - Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar'ın aynı adlı romanından (Nuran) - İstanbul Şehir Tiyatroları
2001-2002 - Herkes Aynı Bahçede - Anton Çehov oyunları kolajı - İstanbul Şehir Tiyatroları
2002- Kadınlar.Savaş.Komedi - Thomas Brasch - İstanbul Şehir Tiyatroları
2002- Ateş Yüzlü - Marius von Mayenburg - İstanbul Şehir Tiyatroları
2002-2003 - III. Richard - Shakespeare - İstanbul Şehir Tiyatroları
2002-2007 - Yaprak Dökümü - Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından (Fikret) - İstanbul Şehir Tiyatroları
2006 - Saygılı Yosma - Jean-Paul Sartre (Lizzie) - İstanbul Şehir Tiyatroları [2] [3]
2007 - Üç Kızkardeş - Anton Çehov (Maşa) - İstanbul Şehir Tiyatroları

Reklam Filmleri [değiştir]1989 Garanti Bankası
1990 AEG
1994 Ariel
1996 Bosch
1999 Yeni Yüzyıl Gazetesi

Rol Aldığı Klip [değiştir]1996 Mor ve Ötesi - Yalnız Şarkı (Bu klip, Mor ve Ötesi'nin resmi sitesinden indirilebilir durumdadır.)

Aldığı Ödüller [değiştir]1994 - Antalya Film Festivali Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü - Ağrı'ya Dönüş filmi ile
1996 - Bedia Muvahhit Ödülü - Bir Atın Öyküsü oyunu ile
1998 - İsmet Küntay Ödülü - Huzur oyunu ile
2000 - Sadri Alışık Sinema Ödülü - Kaç Para Kaç ile
2006 - Lions Tiyatro Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Ödülü - Saygılı Yosma
Kullanıcı profilini gör http://www.BennuYildirimlar.forumt.biz
D@ml@

Kadın

MesajKonu: Geri: Bennu Yildirimlar Cuma Ekim 17, 2008 6:08 pm

26 yillik tiyatro sanatcisi Bennu Yildirimlar, “Dizi oyunculugunda egitim onemli degil, oynayabilecegini dusunen oynuyor” dedi. Yaprak Dökümü dizisindeki roluyle dikkatleri uzerinde toplayan sanatci ”Mankenle oynamam” diyor

Super Baba dizisindeki, cilgin, deli dolu Elif ismindeki genc bir kizi canlandirdigi donemde kendisiyle tanistigimiz Bennu Yildirimlar, guclu oyunculugu ile Yaprak Dökümü dizisinde Fikret karakteri ile yine izleyenlerin karsisinda. Kendisini bir tiyatro asigi olarak goren Yildirimlar'a gore tiyatrosuz bir hayat olamaz. Tiyatronun dizi oyunculugunu da besledigini savunan sanatci, sektordeki kargasayi 0 izleyicinin saglikli dusunememesine bagliyor. Bennu Yildirimlar'la kisa ama oz bir sohbet yaptik.

Dizi oyunculugunu mu tiyatroyu mu daha cok seviyorsunuz?

Tiyatro bolumu mezunuyum. Bir oyuncunun beslenecegi yerin tiyatro olacagina inaniyorum. Yani ben eger tiyatrodan iyi bir sekilde besleniyorsam bunu dizide iyi bir sekilde gosteriyorum. Bu ikisi de birbiriyle ilintili. Benim hayatim sadece dizi degil tabi ki. Ama her sene duzenli bir sekilde dizide oynuyorum.

Projeyi secerken nelere dikkat ediyorsunuz? Öncelikle senaryo tabi. Sonra da projede yer alacak diger oyunculara bakiyorum.

Siz rol aldiginiz her projede oyunculugunuzla taktir topluyorsunuz. Bunun egitimle dogrudan alakali oldugunu soyleyebilir miyiz? Bunun ulkemizde pek yansimasinin olduguna inanmiyorum. Yani egitim pek taktir edilmiyor ve onemsenmiyor. Özellikle dizi sektorunde oyunculuk yapabildigini dusunen yapmaya calisiyor.

Dizilerde oyuncu secimi de tartisiliyor. Herkes oyuncu oldu deniyor. Siz ne soyleyeceksiniz? Bazilari gercekten basarili ve kendini gelistiriyor. Aslinda oyunculuga emek harcayan herkese saygim var. Onlarin icinden de egitim almaya calisanlar oluyor. Evet, medyatik olmak basarilarini da artiriyor olabilir ama asla bu tek basina yeterli olamaz. Oyunculuga daha cok hislerimizle yaklasiyoruz. Neticede bir seyleri gec de olsa buluyoruz. Bazilari da bir sure sonra bu kulvardan cekiliyorlar.

DİZİLER TİYATROYU ÖLDÜRMÜYOR

Genelde huzunlu rollerde yer aliyorsunuz. Gercek hayatta da Bennu Yildirimlar huzunlu mudur? İzleyenler ozel hayattaki halinizi gercekten cok merak ederler... Gercek hayatta insanlarin nasil bircok ruh hali varsa bende de oyledir. Benim de surekli neseli olmam ya da surekli huzunlu olmam mumkun degil. Bazi arkadaslarim benim icin "cok neselidir" der, bazilari da "cok asik yuzlu". Mesala cok yogun bir gun gecirmisimdir suratim asiktir ama bazen de her sey rayinda gitmistir o zaman da neseliyimdir. Ben gercek yasamimda asla rol yapmiyorum. Esofmanlarimla dolasirim ve makyaj bile yapmam.

Diziler tiyatroyu olduruyor mu sizce? Hayir bence oldurmuyor. Tiyatro olecek bir sey degil. Çunku tiyatronun canliligini dizide yakalayamazsiniz. Tiyatro insanlik kadar eski. Dunyada iki insan da kalsa tiyatro devam edecek. Tiyatronun sorunlari maalesef yillardir kotu uygulanan kultur politikalarindan kaynaklaniyor. Turkce ile derdimizi anlatamaz olduk! Sokaktaki insanlar dertlerini ifade edecek Turkce'yi bile dogru konusamiyorlar maalesef. Ben ve benim gibiler ekranlarda ve sahnede buna dikkat etmeye calisiyoruz. Bununla insanlara guzel Turkce konusmayi nasil saglariz bilmiyorum ama egitim ve kulturun ic ice gectigi bir gercek. Okullarda kucuk yaslarda sanat ve kultur asilanmali. Bunun kimseye zarari olmaz. Herkes oyuncu olmaz ama ufku genisler ve derdini anlatabilen bir nesil yetisir.

ÖYLE BİR PROJEDE OLMAM

Size bir proje gelse ve kadroda tartisma konusu olan oyunculuga adim atmis mankenlerden bir isim olsa kabul eder misiniz ? Acikcasi ben oyle bir projede yer almam. Bu benim icin bir prensip meselesi. Maalesef ulkemizde oyunculuk herkesin yapabilecegi bir meslek olarak goruluyor. Ben, bir sekilde aynı karede o insanlarla gorulmeme sansim varsa bunu kullanirim. Bunun da benim en dogal hakkim oldugunu dusunuyorum.

Yaprak Dökümü BENİM İÇİN YENİ DEĞİL

Yaprak Dökümü dizisi projesi size geldiginde neler hissettiniz, dusundunuz? Aslinda bu proje benim icin yeni degil. Ben zaten 3 yil Şehir Tiyatrosu'nda sahnelenen Yaprak Dökümü'nde oynadim. Hem de aynı karakteri oynadim. Seyircimiz her oyunu bu kadar yildir hep doldurmustur. Bu hikaye bizim toplumda gercekten kabul goren, kendini bilen bir hikaye olmus durumda. Çunku yasanmamisliklar, soylenmesi gerekip de soylenmeyen sozler, babadan ve anneden saklanan sirlar bizim toplumumuza gercekten uyuyor. Daha sonra da ah keskeler soyleniveriyor tabi. Bu yuzden romanin cektigimiz bu yeni versiyonu, gunumuze uyarlanmis seklini de halkimiz hemen kabullenmekte zorlanmadi. Bu dizide de aile gunumuz sorunlariyla bogusuyor.

Dizinizde cok kuvvetli bir oyuncu kadrosu goze carpiyor sizce dizinizin diger dizilerden farki sadece bu mu? Ben butun dizileri izlemiyorum. Bazilarina soyle bir baktigimda "ha bu da tutabilir, guzelmis" diyorum. Ben sadece oyunculuk olarak gorevimi yapiyorum ama acikcasi kriterleri bilemiyorum. Bir dizinin kriterleri neye gore secilir onu bilemiyorum. Bazi diziler beni cogu zaman gercekten cok sasirtiyor. Bazen de iyi olan bir sey devam edemeyebiliyor. Bunlar neler bilmiyorum ama bildigim bir sey var bizim dizimizin digerlerinin yaninda ozel bir yeri oldugu.
D@ml@

Kadın

MesajKonu: Geri: Bennu Yildirimlar Cuma Ekim 17, 2008 6:10 pm

süleyhund

Erkek

MesajKonu: Geri: Bennu Yildirimlar C.tesi Ekim 18, 2008 2:37 pm

paylasim icin tskler gercekten basarli ve gzl bi oyuncu
Kullanıcı profilini gör http://www.MuraTYildirim.Biz
D@ml@

Kadın